آشنایی با دانشکده علوم قرآنی سبزوار

بستر مناسب و آماده سبزوار با توجه به پیشینه تاریخی، علمی و قرآنی شهرستان مسوولان شهری و استانی را برآن داشت تا با اتکا به اساتيد مجرب دانشگاهی فراوان و در دسترس شهرستان به حول و قوه الهی سنگ بنای دانشکده علوم قرآنی را در سال 1390 بگذارند.

 

اين دانشكده در مهرماه 1390 با حضور قرآن پژوهان و دانشجویان قرآن محور درپشت میزهای درس و تحصیل دانشکده در رشته هاي تربيت معلم قرآن  كريم (كارشناسي) و فنون تلاوت، قرائت و كتابت قرآن كريم ( كارشناسي ) به طور رسمي شروع به کار نمود.

 

امكانات و تسهيلات موجود :

* بهره گيري از اساتيد مجرب حوزه و دانشگاه

*فضاي آموزشي   مطلوب و مجهز ( مجهز به لپ تاپ ، پروژكشن و ... )

*خوابگاه مجهز  جهت استفاده  خواهران  و برادران غير بومي( مجهز به رايانه ، كتابخانه ، امكانات كامل سرمايشي و   گرمايشي ، امكانات ورزشي و .... )*سلف سرويس مجهز به اتوماسيون تغذيه

*سايت رايانه ( مجهز به 15 دستگاه رايانه و پهناي باند اينترنت 1 مگابايت )

*كتابخانه مجهز ( چند هزار جلد كتاب در زمينه هاي مختلف علمي قرآني و...)

*بانك نرم افزار و  كتابخانه مجازي

*خانه فرهنگ قرآني ( مركز آموزش هاي آزاد جهت برگزاري كلاس هاي تخصصي فوق برنامه )

*برگزاري اردوهاي  فرهنگي تفريحي و زيارتي

*انجمن ها ، تشكل ها و نشريات  دانشجويي

*تعامل و همكاري در راستاي استفاده دانشجويان از امكانات آموزشي  ، فرهنگي و تفريحي ساير نهاد ها و دانشگاههاي شهرستان

*استفاده از باشگاههاي ورزشي ( فوتسال ، واليبال و شنا )

* برگزاري مسابقات و جشنواره هاي قرآني  ، علمي و فرهنگي هنري و حمايت ويژه از دانشجويان جهت حضور در  اين   برنامه ها

 

پيام رياست :

با نام و یاد خالق بي بديل و به امید کسب رضایت او، سال جدید تحصیلی را آغاز می کنیم. پیش از هر سخنی، به دانشجویان عزیزی که با همّت بلند و کار ارزشمند، برای نخستین بار به محیط مقدس دانشگاهي قدم نهاده اند كه  تحصيل در آن خود بر هركسي لايق  نيست، خوش آمد عرض   نموده و از دیدار مجدد دانشجویان سال های قبل نیز خرسندم و برای همه­ی عزیزان آرزوی توفیق روزافزون در سال جدید دارم.

اگر همّت کنیم چندان دور نخواهد بود که روزی در اکناف عالم، اگر پژوهشگری یا دانشمندی بخواهد به یک نظریه علمی یا فلسفی دست پیدا کند، ناچار باشد زبان فارسی را یاد بگیرد و این امر، در تاریخ بی سابقه نیست. فرهنگ و تمدن اسلامی ایرانی در ادوار مختلف، برای ملل دنیا یک شاخص برجسته به حساب می آمده است. در دوره اسلامی نیز ملّتی که توانست دانش و فلسفه و روش های زندگی را از اسلام بگیرد و به دنیا ارائه بدهد، عمدتاً ایرانیان بودند. در دورانی که اروپا در تاریکی علمی به سر می برد، دانشمندان ایرانی در همه علوم می درخشیدند و تا قرن ها تحقیقات علمی و تألیفات دانشمندان مسلمان ایرانی، تنها منبع تدریس در دانشگاه های غرب به شمار می رفت. اگرچه در دو قرن گذشته، کشور بر اثر سلطه­ی استکبار و سوء استفاده­ی زمامداران وابسته از ناآگاهی مردم، از مسیر پیشرفت باز داشته شده بود، امّا انقلاب اسلامی آگاهی، خودباوری و جرئت را به ایران بازگرداند . باشد كه با همت بلند اساتيد مجرب اين دانشگاه و پوياي دانشجويان معزز شاهد پيشبرد اهداف قرآني دانشگاه نيز باشيم.

چشم انداز ده ساله دانشكده :

با توجه به تصویب اسا سنامه دانشگاه در وزارت علوم ، تحقیقات و فناوري و فضای مستعد علمی و قرآنی در شهرستان سبزوار این دانشکده در نظر دارد در صورت امکان طی 10 سال آتی با یاری خداوند متعال به اهداف زیر نائل آید

*تبدیل دانشکده علوم و معرف قرآن کریم سبزوار به واحد دانشگاهی تخصصي کارشناسی و مقاطع تحصيلات تكميلي

*ارتقائ دانشکده ها به 7 دانشگاه  با ظرفیت جذب بیش از 7000 دانشجو

*راه اندازی دوره های پودمانی آموزش عالی با ظرفیت جذب 1500 دانشجو

*ایجاد پژوهشکده قرآن و عترت ویژه ی دانش آموختگان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری با ظرفیت1000 پژوهشگر قرآنی

*راه اندازي مراكز خدمات رفاهي و فضاي خوابگاهي دانشجويي با ظرفيت بيش از 8500 دانشجو شامل استاد سرا، سلف سرويس، فضاي ورزشي و كلينيك خدمات پزشكي و مشاوره ي دانشجويي، سالن همايش، مسجد و حسينيه.

                                   باتشکر از حسن انتخاب شما
                          
پایگاه خبری دانشکده علوم قرآنی سبزوار